O reformu českého školství se snaží už desítky let. Kritické myšlení podle pedagoga a lingvisty Ondřeje Hausenblase většinově souvisí se vzděláním, i když vzdělaný člověk nemusí být nutně moudrý. „Naivně jsem si myslel, že demokratický režim bude lidem vyhovovat," říká. Jenže většina chce být podle něj řízena a nenést zodpovědnost. „K tomu, aby chtěly být svobodné, se ale děti mohou vychovat," říká lingvista a publicista Ondřej Hausenblas, host pořadu Osobnosti Plus Barbory Tachecí.
Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu Plus vybíráme:
Vzdělání – pokud je dobré – prý dokáže kritické myšlení nejen rozvíjet, ale vůbec vybudovat.
„Na začátku jsem si naivně myslel, že v národě čeká spousta lidí na to, že teď už se budeme chovat a uvažovat rozumně, citlivě a svobodně,“ vzpomíná host Barbory Tachecí na léta bezprostředně po sametové revoluci. „Takových lidí ale bylo málo.“
Na rozdíl od některých jiných zemí se podle odborníka na vzdělávání čeští politici nechopili této oblasti s velkým zájmem. Přesto má ale pocit, že se věci pomalu posouvají k lepšímu. „Přes všechny svoje výhrady vůči dnešní vládě si myslím, že ministr Robert Plaga (ANO) se zřejmě chová informovaně, rozvážně a rozumně.“
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
Žádné komentáře:
Okomentovat