pondělí 20. července 2009

Vasilij Kandinskij: Cesta k abstrakci

Výtvarné umění je vděčným tématem klipů:Vasilij Vasiljevič Kandinskij také Wassily Kandinsky nebo Kandinský, rusky Василий Васильевич Кандинский (4. prosince 1866 Moskva - 13. prosince 1944 Neuilly-sur-Seine u Paříže) byl ruský malíř, grafik a teoretik umění, který později žil a pracoval v Německu a ve Francii. Bývá považován za autora prvního abstraktního obrazu (1911).

Kandinský se narodil v zámožné obchodnické rodině, která se brzy odstěhovala z Moskvy do Oděsy. Po maturitě studoval v Moskvě práva, ekonomii a etnologii a roku 1892 začal učit právo na Moskevské univerzitě, vedle toho však stále maloval. Roku 1889 podnikl výpravu na severní Ural, kde studoval právní systém syrjanských kmenů. Neobyčejně ho zaujaly geometrické a abstraktní malby na jejich bubnech, což se zřetelně projevilo na jeho obrazech.

Od roku 1896 studoval umění v Mnichově, kde roku 1901 založil s přáteli skupinu Falanx. Roky 1906 a 1907 strávil v Sèvres ve Francii, kde se přiklonil k expresionismu, od roku 1908 žil v bavorském Murnau a seznámil se také s teosofem R. Steinerem, který ho silně ovlivnil. 1909 založil společně se svou družkou G. Münterovou, s A. Javlenským, A. Kubínem a dalšími "Nový umělecký spolek"; Kandinskij však v té době začal malovat své první abstraktní obrazy, takže se roku 1911 s skupinou rozešel a založil skupinu „Modrý jezdec“ (Der blaue Reiter). 1912 vydal velice vlivnou knihu „O duchovnosti v umění“ (Über das Geistige in der Kunst).

Když vypukla První světová válka, uprchl s Münterovou do Švýcarska a odtud sám do Ruska, kde byl profesorem na uměleckých školách. Ruská revoluce jej připravila o značný zděděný majetek a protože brzy začala omezovat i uměleckou svobodu, přijal rád pozvání W. Gropia a stal se učitelem v Bauhausu ve Výmaru, v Dessau a v Berlíně. V této době se i pod vlivem ruského konstruktivismu v jeho obrazech definitivně prosadily geometrické struktury.

1924 založil spolu s L. Feiningerem, s Paulem Klee a s A. Javlenským skupinu „Modrá čtyřka“ (Die blauen Vier) a 1928 získal německé občanství. Roku 1930 se v Dessau setkal s americkým milionářem Guggenheimem, který právě zakládal sbírku „ne-objektivního“ malířství, pozdější Guggenheimovo museum, kde postupně vznikla sbírka více než 150 Kandinského obrazů.

Když nacisté roku 1933 Bauhaus zrušili, odešel do Francie, kde 1939 získal občanství, dokončil svůj poslední velký obraz „Kompozice X.“ a roku 1944 zemřel. V roce 1937 zabavili nacisté 57 jeho obrazů v německých muzeích a řadu z nich vystavili na ostudné výstavě „zvrhlého umění“.

(Zdroj: Wikipedie)

Žádné komentáře: